Partnership CARE

To pierwszy w Polsce długofalowy program wsparcia dla instytucji z którymi Veolia w Polsce prowadziła wspólne projekty i których wartości są wspólne z wartościami Grupy Veolia i Fundacji Veolia w Polsce
Partnership Care (temporary)

To pierwszy w Polsce długofalowy program wsparcia dla instytucji z którymi Veolia w Polsce prowadziła wspólne projekty i których wartości są wspólne z wartościami Grupy Veolia i Fundacji Veolia w Polsce.

Mogą to być zarówno organizacje pozarządowe jak i jednostki należące do samorządu terytorialnego.

Ideą programu jest wspieranie takich jednostek poprzez realizację dalszych wspólnych działań w formie projektów, grantów, wspólnych wolontariatów czy wsparcia ekspertów Veolia w obszarach jej działalności, które mogą być pomocne takim organizacjom. Program odpowiada więc na konkretne potrzeby strategicznych partnerów jak również lokalnych społeczności na terenie których działa objęta opieką organizacja.  
 

Dlaczego CARE? 

Bo to troska (ang. care) o ludzi i otoczenie to fundament zrównoważonego rozwoju i solidarnej współpracy (partnership). To sprawia, że tworzy się przestrzeń do realizacji wartościowych relacji, które realnie wpływają na działalność organizacji i beneficjentów tych organizacji, a tym samym społeczności dla których dana organizacja i Fundacja Veolia działa. 

Jak możemy wspierać partnerów:

  • wsparcie technologiczne i eksperckie w zakresie transformacji ekologicznej organizacji,
  • pomoc w realizacji działań wpisujących się w cele i statut organizacji objętej programem i Fundacji Veolia,
  • granty na realizację konkretnych projketów, które będa wpisywać się w wspólne cele i wartości,
  • wspólne działania edukacyjne w zakresie będącym w celach obu organizacji np. edukacja społeczności na temat
  • transformacji ekologicznej, która pomaga realizować szersze cele społeczne w danej społeczności.

 

Program opiera się na 3 filarach:

  • Współpraca z lokalnymi partnerami społecznymi
  • Zaangażowanie pracowników Veolii w działania na rzecz społeczności
  • Wzmacnianie potencjału organizacji i instytucji działających lokalnie
     

Przykłady współpracy

Fundacji Veolia Polska i Fundacja Ronalda McDonalda - partnerstwo na rzecz troski o zdrowie, zrównoważony rozwój i transformację ekologiczną. 

Idea współpracy

Fundacja Veolia koncentruje się na wsparciu transformacji ekologicznej miast i regionów realizując to w różnej formie. Korzystamy przy tym  z wiedzy i technologii Grupy Veolia w Polsce, która od lat działa na rzecz transformacji ekologicznej w obszarze energia, woda i odpady. (Zobacz więcej w naszych projektach)

Fundacja Ronalda McDonalda wspiera rodziny zdrowie i powrót do zdrowia dzieci długotrwale hospitalizowanych. W ramach swojej działalności prowadzi w Polsce trzy domy przy największych ośrodkach medycznych w których rodziny dzieci długo hospitalizowanych mogą bezpłatnie mieszkać. Domy w Polsce są modelowym przykładem domów zrównoważonych wykorzystujących technologie minimalizujące wpływ na środowisko - od materiałów budowlanych po technologie ogrzewania, chłodzenia w połączeniu z rozwiązaniami OZE. Wszystkie te elementy dostarczają partnerzy. Wszystko po to “Aby rodzina mogła być razem” w zdrowym środowisku podczas długotrwałej choroby. (Więcej o programach fundacji). 

 

Co nas połączyło?

Połączyła nas wspólna wizja realnego wpływu na jakość życia mieszkańców– poprzez ekologiczną transformację. Drugim domu Ronalda McDonalda w Warszawie zainstalowaliśmy najnowocześniejsze systemy ogrzewania i chłodzenia, połączone z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu realnie wspieramy zdrowie mieszkańców i poprawę warunków życia całych społeczności, tworząc długofalową wartość. Fundacja Veolia nie ogranicza się do klasycznego modelu działalności  – naszym celem jest tworzenie systemowych rozwiązań, które łączą transformację środowiskową z odpowiedzialnością społeczną. Wierzymy, że współpraca z partnerami instytucjonalnymi, którzy również inwestują w zrównoważony rozwój, pozwala nie tylko realizować dobre cele społeczne, ale także skalować wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu i zdrowia.

Zakres współpracy obejmuje:

Obszar środowiskowy i energetyczny

Drugim Domu dla Rodzin przy Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM w Warszawie

  • Kompleksowe rozwiązania dostarczane przez Grupę Veolia zapewniają ekologiczne ciepło, chłód i energię elektryczną w Drugim Domu dla Rodzin przy Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM w Warszawie. 
  • W Domu przy Szpitalu WUM 52% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.
  • 150 m² paneli fotowoltaicznych zapewniających moc 30 kWp.
  • Gazowe pompy ciepła, klimakonwektory, system zarządzania BMS oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych (22 kW).
  • Rozwiązania te przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO₂, optymalizacji kosztów i zwiększenia efektywności energetycznej.
  • ładowarka samochodowa.

 

Dom w Międzylesiu (CZD)

Projekt instalacji węzła ciepłowniczego i utworzenia zielonej przestrzeni wspólnej przy Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Celem działań jest poprawa mikroklimatu i stworzenie miejsca sprzyjającego regeneracji pacjentów i ich bliskich.

 

Spotkania referencyjne i wymiana doświadczeń z zarządcami nieruchomości i placówek medycznych w zakresie nowoczesnych rozwiązań dla obiektów użyteczności publicznej.

Wspólna promocja idei społecznej odpowiedzialności biznesu i edukacja na rzecz zielonej transformacji miast.

 

Obszar społeczny, edukacyjny i zaangażowania pracowników

W ramach programu Partnership CARE, Fundacja Veolia Polska realizuje pilotażowy projekt we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda w dwóch lokalizacjach:

  • Drugim Domu dla Rodzin przy Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM w Warszawie
  • Trzecim Domu dla Rodzin w Międzylesiu

 

Tworzenie i pielęgnacja zielonej infrastruktury wokół Domów

Wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda podejmujemy działania na rzecz tworzenia zielonych przestrzeni wokół Domów dla Rodzin w Warszawie – miejsc wspierających zdrowie, dobre samopoczucie i regenerację. Ogrody okalające Domy pełnią nie tylko funkcję estetyczną i ekologiczną, ale także terapeutyczną.

W duchu idei hortiterapii (terapii ogrodem), przestrzenie te zostały zaprojektowane tak, aby sprzyjać wyciszeniu, relaksowi i kontaktowi z naturą. Wykorzystujemy w nich elementy miejskiego ogrodnictwa (urban gardening), które wspierają bioróżnorodność i edukują w zakresie ekologii. Nasadzenia realizowane są z myślą o sezonowości, dostępności dla osób z różnymi potrzebami oraz niskim śladzie środowiskowym.

Zielona infrastruktura to również sposób na walkę z miejskimi wyspami ciepła, poprawę mikroklimatu oraz edukację – zarówno pacjentów, jak i odwiedzających – na temat znaczenia przyrody w przestrzeni miejskiej i bliskości natury w procesie zdrowienia.

 

Wolontariat pracowniczy Veolii – wspólne działania z sercem

W ramach programu wolontariatu Fundacji Veolia Polska, pracownicy Grupy Veolia angażują się w działania wspierające mieszkańców Domów dla Rodzin. To wyjątkowy przykład solidarności i zaangażowania społecznego – nasi wolontariusze nie tylko przekazują swój czas i energię, ale przede wszystkim serce.

Wspólnie podejmujemy działania mające na celu poprawę jakości przestrzeni wspólnych – od aranżacji stref odpoczynku i zabawy, po organizację aktywności integrujących mieszkańców Domów. Współpraca opiera się na potrzebach placówki – słuchamy, reagujemy, współtworzymy.

Wolontariat jest także przestrzenią budowania relacji, rozwoju kompetencji społecznych oraz wzmacniania kultury odpowiedzialności i empatii wśród pracowników Veolii. Przynosi realną wartość nie tylko beneficjentom działań, ale również samym wolontariuszom i całej organizacji.