Ogłaszamy StarterPack NaprawiaMy z Veolią

Jeśli bliska Ci jest filozofia zero-waste i nie lubisz czekać z założonymi rękami, ale własnymi siłami chcesz zmienić świat na lepsze - mamy coś dla Ciebie!

Ogłaszamy StarterPack w ramach programu NaprawiaMy z Veolią czyli pakiet wsparcia dla organizacji i aktywistów zero-waste, którzy pragną prowadzić Kawiarenkę Naprawczą w swojej okolicy
Jeśli bliska Ci jest filozofia zero-waste i nie lubisz czekać z założonymi rękami, ale własnymi siłami chcesz zmienić świat na lepsze - mamy coś dla Ciebie! Z naszą pomocą możesz uruchomić Kawiarenkę Naprawczą -  miejsce spotkań dla ludzi, którzy wolą naprawiać, niż kupować nowe. 

Pasjonatów chętnych do poprowadzenia Kawiarenki Naprawczej zachęcamy do zgłaszania wniosków o dofinansowanie. W pakiecie oferujemy też wsparcie merytoryczne i rzeczowe. 

StarterPack Naprawiamy z Veolią zawiera:

  • Instruktaż: jak prowadzić Kawiarenkę Naprawczą,
  • Podręcznik DIY: jak stworzyć Kawiarenkę Naprawczą,
  • Szkolenie z zakresu komunikacji,
  • Grant w wysokości do 5 000 zł,
  • Zapas aromatycznej kawy pochodzącej ze zrównoważonych upraw,
  • Konsultacje i wsparcie merytoryczne.

– Nasza inicjatywa skierowana jest do tych, którzy podzielają ideę zero-waste, ale obawiają się podjęcia wyzwania związanego z prowadzeniem Kawiarenki Naprawczej wyjaśnia Izabela Rakuć-Kochaniak, prezeska zarządu Fundacji Veolia Polska. – StarterPack jest rozwinięciem dotychczasowych działań programu NaprawiaMy z Veolią. Jest to pilotaż, w ramach którego wspólnie testujemy model wspierania takich inicjatyw. Zależy nam na tym,  aby pomóc  w pokonaniu tremy i lęku przed podejmowaniem nowych wyzwań. Szukamy osób i organizacji, które zaangażują się przy naszym wsparciu w uruchomienie Kawiarenki Naprawczej, która pozwoli nam wszystkim jednoczyć się wokół idei naprawiania świata - tego lokalnego, najbliższego naszym sercom.  Wspieranie oddolnych, często sąsiedzkich społeczności jest naszym zdaniem warunkiem niezbędnym do zbudowania odporności miasta w kontekście społecznym. 

StarterPack kierowany jest do organizacji i aktywistów zero-waste. Realizowany jest w ramach czwartej edycji programu NaprawiaMy z Veolią. W programie działa już w sumie 7 Kawiarenek Naprawczych w Łodzi i w Poznaniu. Łącznie, od początku istnienia programu, w programie wzięło udział 18 tak zwanych repair cafés

Zgłoszenie odbywa się poprzez wypełnienie prostego formularza na stronie. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 6 października, wyniki naboru ogłoszone zostaną do 30 października br.

Nasze oczekiwania:

  • Organizacja spotkań w formule Kawiarenki Naprawczej,
  • Zaprezentowania kawiarenki i idei zero-waste w social mediach, udostępnienia zdjęć lub/i filmików,
  • Zapraszania znajomych i przyjaciół na spotkania naprawcze w kawiarence;

Czym są Kawiarenki Naprawcze i jak działają? 

Są to inicjatywy polegające na wspólnym naprawianiu rzeczy, które inaczej trafiłyby na śmietnik. Wystarczy się zgłosić np. z chyboczącym się krzesłem, skrzypiącym rowerem lub dziurawym ubraniem… oraz odrobiną pozytywnej energii. Na miejscu, przy wsparciu specjalistów, uczestnicy nauczą się jak samodzielnie dokonać potrzebnej naprawy i dać przedmiotowi szansę na drugie życie. 

Wydarzenia organizowane w ramach tego typu przedsięwzięć dają uczestnikom możliwość poznania i nauczenia się praktycznych umiejętności - naprawiania lub konserwowania przedmiotów codziennego użytku, a przy okazji integrują społeczności sąsiedzkie lub środowiskowe oraz zwiększają świadomość ekologiczną uczestników.

Kawiarenki to również miejsca, które uwalniają kreatywność - dzięki przestrzeni, narzędziom i wsparciu motywują do ulepszania i nadawania nowej wartości starym przedmiotom. Dzięki warsztatom upcyklingowym oraz kursom DIY uczestnicy kawiarenek naprawczych m.in. produkują ozdoby z metalu pozyskanego z przetopionych puszek, ale też zdarzyło się naprawianie łodzi!

- Od lat pielęgnujemy ideę kawiarenek naprawczych konsekwentnie wspierając te inicjatywy w różnych zakątkach Polski ponieważ wierzymy w ich olbrzymi potencjał społeczny – podkreśla Izabela Rakuć-Kochaniak. - Inicjowane przez lokalnych aktywistów, stowarzyszenia, fundacje czy nieformalne grupy, integrują lokalne środowiska, społeczności sąsiedzkie oraz wzmacniają kompetencje społeczne, a także zwiększają świadomość ekologiczną uczestników. Wiemy z doświadczenia, że kawiarenki wyzwalają energię, która jest zaczynem zmiany postaw i początkiem trwałej zmiany w myśleniu.

Repair cafés działają w krajach na całym świecie. Ruch kawiarenkowy rozwija się od 2009 roku m.in. w: Holandii, Belgii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indiach czy Japonii. Szacuje się, że na całym świecie działa obecnie ok. 2500 kawiarenek naprawczych.