Fundacja Veolia Polska wspólnie z Centrum UNEP/GRID-Warszawa zapraszają młodzież do tworzenia miasta z klimatem

Ruszyła rekrutacja zespołów młodzieżowych do II edycji programu Fundacji Veolii Polska i Centrum UNEP/GRID Warszawa: Młodzi Obserwatorzy Przyrody. Tworzymy miasto z klimatem! Do 15 października 2018 roku potrwa przyjmowanie zgłoszeń młodych mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w konkursie na eko-projekt.


W ramach konkursu młodzież będzie miała szansę pogłębić swoją wiedzę na temat  na temat roli, jaką pełnią przestrzenie zielone w mieście, sprawdzić się w działaniach na rzecz swojego miasta, przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz ułatwić adaptację miasta do zmian klimatycznych. Program realizowany jest w 5 polskich miastach: Chrzanowie, Przasnyszu, Świeciu, Tarnowskich Górach i Zamościu.
W tegorocznej edycji konkursu skupiamy się na zachowywaniu i tworzeniu wysokiej jakości zielonych przestrzeni publicznych. Bez nich nie może być bowiem mowy o budowaniu zdrowych, zrównoważonych i przyjaznych mieszkańcom miast, odpornych na negatywne skutki zmian klimatycznych – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Rekrutacji zespołów towarzyszą bezpłatne warsztaty edukacyjno-przyrodnicze dla osób, które chcą wspierać młodzież w działaniach na rzecz zielonego, przyjaznego mieszkańcom miasta. Poza interaktywnymi narzędziami współpracy z młodzieżą pozwalających na badanie wpływu roślinności na klimat miasta czy na zachęcanie do myślenia o zielonej infrastrukturze w mieście i wskazówkach jak efektywnie współpracować na rzecz kształtowania zieleni w mieście, uczestnicy mieli okazję poznać nowoczesne aplikacje mobilne, w tym np. ułatwiające stworzenie interaktywnych mapy zielonego miasta.

Zależy nam, aby promować ochronę bioróżnorodności w miastach, w których działamy, ale także, aby zainteresować tematyką ekologii młodych ludzi. Wiemy jednak, że bez zaangażowanych pasjonatów - lokalnych aktywistów, nauczycieli, pracowników bibliotek, domów kultury czy organizacji pozarządowych, to się nie uda. Dlatego wzmacniamy liderów, proponując im zestaw narzędzi i metod edukacyjnych pomagający angażować dzieci i młodzież w działania na rzecz swojego miasta - mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, członek Zarządu Fundacji Veolia Polska. Zachęceni dotychczasowymi doświadczeniami działań społecznych w średnich miastach, liczymy, że w działania młodzieży włączą się także inne organizacje, instytucje i będziemy świadkami międzypokoleniowych działań na rzecz przyjaznych mieszkańcom miast.  – dodała.  

Zadaniem uczestników konkursu będzie przygotowanie własnego eko-projektu – pomysłu na działanie wzmacniające rolę zieleni w przestrzeni miejskiej. Uczestników będą wspierać lokalni partnerzy, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci grupy Veolia w Polsce. Mieszkańcy zostaną zaproszeni do głosowania na najlepsze eko-projekty i włączenia się w działania na rzecz środowiska. Autorzy najlepszych eko-projektów otrzymają środki na ich realizację. Przewidziane są także nagrody dla zwycięskich zespołów. Każdy uczestnik Konkursu otrzyma dyplom uczestnictwa, a opiekun zespołu tytuł "Lidera eko-projektów młodzieżowych".

Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem: http://mlodziobserwatorzy.edu.pl/zgloszenie. Zespół do konkursu zgłasza jego pełnoletni opiekun (nauczyciel, wychowawca, rodzic, pracownik organizacji pozarządowej lub innej niż szkoła instytucji publicznej), podając dane organizacji/szkoły, swoje oraz podstawowe informacje o zespole konkursowym (liczba członków i ich wiek). Termin zgłoszeń upływa 15 października br.

Zachęcamy do odwiedzenia profilu FB/MlodziObserwatorzyPrzyrody oraz strony projektu www.mlodziobserwatorzy.edu.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat konkursu i planowanych działań.
Wszelkie pytania związane z programem prosimy kierować na adres: [email protected].
 
Inicjator programu: Fundacja Veoila Polska.
Partner merytoryczny programu: Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Patronaty: Miasto Chrzanów, Miasto Przasnysz, Miasto Świecie, Miasto Tarnowskie Góry, Miasto