Co słychać w kawiarenkach naprawczych Veolii?

Warsztaty przerabiania przedmiotów, targ recyclingowy i eko-umiejętności, wystawa w galerii na Piotrkowskiej 17 to najbliższe propozycje kawiarenek naprawczych dla mieszkańców Łodzi. Do końca marca cztery organizacje pozarządowe wraz z partnerami realizują pomysły na działania ekologiczne i zero waste dzięki drugiej edycji programu „NaprawiaMy z Veolią”. Mimo trudności związanych z pandemią ich organizatorzy nie poddają się. To pierwszy w Polsce program, w ramach którego przyznawane są granty na organizację kawiarenek naprawczych.

 

Kawiarenki odpowiedzią na trudne czasy

Pandemia przyczyniła się do ograniczenia nadmiernego konsumpcjonizmu. Wielu z nas zorientowało się, że nie potrzebujemy do życia zbyt wielu rzeczy, a te, które mamy, warto naprawiać. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy kawiarenek naprawczych. To właśnie tam naprawimy ubranie, rower lub przywrócimy do życia stare meble, przesadzimy kwiaty w odpowiedni sposób lub skorzystamy z konsultacji z ekspertami i weźmiemy udział w warsztatach w formie on-line.

 

Dajemy drugie życie rzeczom

Za pomocą spotkań online i materiałów video kawiarenki zachęcają do dawania rzeczom drugiego życia. Tym, którzy zastanawiali się, jak wykorzystać stare zasłony, pościel lub inne niepotrzebne tkaniny pomoże instrukcja filmowa od Kawiarenki naprawczej na Piotrkowskiej 17, jak z takiego materiału z odzysku uszyć prostą torbę. Krótką instrukcję jak to zrobić przygotowała Julia Partyka.

Kawiarenka naprawcza "Sąsiedzka Re-pasja w 502" zaprasza do udziału w konkursie na biżuterię wykonaną z materiałów z odzysku. Można wykonać dowolny element biżuterii z materiałów z recyklingu. Prace są przyjmowane do 15 marca. Co tydzień w tej kawiarence odbywają się też popołudniowe warsztaty online "Recykling w stylu boho", na których można stworzyć piękne dekoracje i przedmioty codziennego użytku, inspirowane stylem boho i ideą zero waste.

Naprawiamy

O przedmioty, które mamy, trzeba dbać, a znajomość podstawowych technik naprawiania pozwoli nam się nimi cieszyć przez długi czas.

Do wiosny coraz bliżej. Czas pomyśleć o przygotowaniu swojego roweru do rozpoczęcia sezonu. Na początek warto wiedzieć, jakie narzędzia mogą się przydać, aby zadbać o nasz jednoślad.

W filmie (link) Kawiarenki Naprawczej w Miejscu Spotkań, Krzysztof Golec pokazuje, czego używa do czyszczenia roweru - drugie życie uzyskały tutaj stare szczoteczki do zębów, t-shirty i drewniane pałeczki. Nie trzeba kupować całego zestawu narzędzi. Można pożyczyć od sąsiada, wziąć od kogoś używane narzędzia, lub - już niebawem - przyjść do kawiarenki naprawczej, gdzie skorzystacie nie tylko z kluczy i śrubokrętów, ale też z fachowej wiedzy. A już wkrótce film o tym, jak wymienić dętkę.

Cerowanie to technika szycia służąca do naprawy dziur i zużytych miejsc w ubraniach za pomocą igły i nici. To świetny sposób na przedłużenie życia spodni czy swetrów. Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań nauczy tego wszystkich chętnych w 7 minut! W kolejnym przygotowanym przez nich materiale filmowym (link) Ania Grabowska pokazuje podstawowe zasady cerowania.

Edukujemy

Kawiarenki naprawcze to także edukacja i propagowanie nowych idei.

22 stycznia w kawiarence naprawczej "Sąsiedzka Re-pasja w 502" odbyło się spotkanie z projektantką biomateriałów - Weroniką Banaś. Artystka opowiedziała o swoich projektach: lampie stworzonej z ryżu, kamieniach z odpadów elektronicznych, wykorzystanych w produkcji pierścionków, przedmiotach zrobionych z wykorzystaniem odpadów owocowych. Przypominała m.in. o tym, jak ważne jest poszanowanie materiałów oraz to, by przy wytwarzaniu każdego przedmiotu pamiętać o jego cyklu życia.

Na Piotrkowskiej 17 zorganizowano spotkanie z dietetyczką Katarzyną Gabrysiak na temat tego, jak ograniczyć marnowanie jedzenia. Na spotkaniu była mowa między innymi o tym, czy podczas pandemii Polacy rozsądniej gospodarują jedzeniem w swoich gospodarstwach domowych oraz jaki produkt spożywczy najczęściej ląduje w polskim koszu na śmieci. Rozmawiano też o roli Banku Żywności w poprawie sytuacji. Jednym z organizatorów tego spotkania był właśnie Bank Żywności w Łodzi.

Włączamy

Polski Związek Głuchych zakończył realizację cyklu filmów o Zero Waste w języku migowym. Materiały są dostępne na kanale YouTube oraz na Facebooku. Zachęcamy do przekazywania ich osobom niesłyszącym. Od połowy lutego co tydzień w Kawiarence idei zero waste będą odbywały się warsztaty stacjonarne. Spotkania przeznaczone są dla ograniczonej liczby osób i odbywają się w reżimie sanitarnym. 15 lutego odbył się warsztat tkania dywanów z materiałów z odzysku, a 22 lutego na warsztat pt. „Stare/Nowe”, na którym można było przerobić stare przedmioty nadając im nowe życie. Organizatorzy zapewnili niezbędne materiały do przeróbki np. farby, śrubokręty i inne narzędzia. Warsztaty są tłumaczone na polski język migowy.

 O poszczególnych wydarzeniach w kawiarenkach informujemy na stronie i profilu Facebook programu: https://www.kawiarenkinaprawcze.pl/ oraz https://www.facebook.com/KawiarenkiNaprawcze/ 

Program „NaprawiaMY z Veolią” został zainicjowany przez Fundację Veolia Polska, jego realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.