10 nowych Kawiarenek Naprawczych w Polsce - poznaj ich historie.

10 nowych Kawiarenek Naprawczych w Polsce - poznaj ich historie

Warsztaty naprawiania rowerów i sprzętu AGD, budowa canoe z papieru, szycie eko-woreczków z firanek, naprawa biżuterii, renowacja mebli, upcykling ubrań, czy warsztaty ekologiczne połączone z międzypokoleniową wymianą wiedzy. To tylko kilka z wielu pomysłów na miejsca sąsiedzkiej aktywności w duchu zero waste, które wcielili w życie laureaci programu NaprawiaMY z Veolią.

Program wzorowany jest na holenderskiej formule Repair Cafe, która cieszy się uznaniem w wielu krajach. Dotychczas na świecie powstało ponad 1800 takich miejsc. W Polsce, mimo rosnącej świadomości ekologicznej rodaków, idea „Kawiarenek Naprawczych” nadal jest stosunkowo mało znana, dlatego inicjatorzy programu -  Fundacja Veolia Polska oraz Fundacja Ashoka - Innowatorzy dla Dobra Publicznego, postanowili rozpropagować tworzenie innowacji społecznych, służących zarówno mieszkańcom, jak i planecie.

Dzięki pierwszej edycji NaprawiaMY z Veolią do mapy nielicznych dotychczas Kawiarenek Naprawczych, dołączyły kolejne polskie miasta – Bielsko-Biała, Chorzów, Lidzbark Warmiński, Kraków, Radzyń Podlaski, Słupca, Tarnowskie Góry i Warszawa. Nowatorski program przez ponad pół roku wzmacniał budowanie aktywności lokalnej, oferując uczestnikom serię warsztatów opartych na kanwie innowacji społecznych. Organizacje, które znalazły się w finale programu, mogły również liczyć na pomoc w przygotowaniu pilotażowych odsłon kawiarenek, dzięki którym miały możliwość zaprezentowania swoich pomysłów mieszkańcom i wypracowania wspólnie z nimi ostatecznej koncepcji nowej przestrzeni sąsiedzkiej.

Dodatkowo, pięciu spośród laureatów pierwszej edycji program otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 8000 zł na rozwój przygotowanej przez siebie koncepcji. Wśród nagrodzonych, znalazły się zarówno doświadczone organizacje, które mogą pochwalić się licznymi partnerstwami i współpracą z samorządem, jak i grupy nieformalne, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i przygodę z projektami zaangażowanymi społecznie.

Warto podkreślić, że wszystkie Repair Cafe powstawały nie tylko w kawiarnianym klimacie, ale przede wszystkim w międzysektorowej i międzypokoleniowej współpracy. W propagowanie idei naprawiania i ponownego wykorzystania przedmiotów angażowała się zarówno młodzież, jak również seniorzy, lokalni liderzy, przedsiębiorcy, czy miejscy aktywiści.

W 10. nowopowstałych Kawiarenkach Naprawczych mieszkańcy 8 polskich miast będą mogli bezpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy oraz otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. Różnorodność pomysłów i doświadczeń laureatów jest inspirująca. Poznajcie historie osób, które stoją za sukcesem kawiarenek NaprawiaMY z Veolią.

Bohaterowie pierwszej edycji programu NaprawiaMy z Veolią udowodnili, że Kawiarenki Naprawcze to bardzo prosty pomysł na wzmocnienie lokalnych relacji i wymianę kompetencji. Miejsca, w których mieszkańcy osiedla lub kamienicy mogą współdzielić narzędzia, pomysły czy umiejętności, szybko mają szansę stać się centralnymi punktami lokalnych spotkań i popularną formą wspólnego spędzania czasu.

Dlatego, bazując na doświadczeniach laureatów programu, stworzyliśmy podręcznik, który ma pomóc organizacjom w całej Polsce w otwieraniu Kawiarenek Naprawczych. Znajdują się w nim porady, inspiracje, a także niezbędne informacje do tworzenia nowego miejsca aktywności sąsiedzkiej. 

 

NaprawiaMY z Veolią - Podręcznik DIY