Znamy 10 finalistów programu NaprawiaMY z Veolią

Zepsuty telewizor, rozpruta bluza, czy niedziałająca klawiatura – jak sprawić, żeby nie trafiły na wysypisko, ale powróciły do łask swoich właścicieli? Jeszcze w tym roku w 10 polskich miastach i miasteczkach powstaną kawiarenki naprawcze – miejsca, gdzie sąsiedzi będą mogli wspólnie naprawić wszelkiego rodzaju sprzęty, a przy okazji lepiej się poznać. Zorganizują je finaliści programu NaprawiaMY z Veolią.


Idea kawiarenek naprawczych przywędrowała do nas Holandii. To bardzo prosty pomysł – w każdej społeczności są osoby, które znają się na szyciu, naprawianiu, stolarce czy hydraulice. Rzadko jednak sąsiedzi wzajemnie znają swoje kompetencje. Tak powstała idea kafejek naprawczych – miejsc gdzie mieszkańcy osiedla, bloku, czy kamienicy mogą spotkać się i wspólnie dać sprzętom nowe życie. Kawiarenki działają nieodpłatnie, choć uczestnicy mogą zrzucać się na herbatę, kawę, czy niezbędne materiały. Czasami narzędzia należą do organizatora – stowarzyszenia, domu kultury, klubu - czasami jednak kawiarenka opiera się na użyczonych „po sąsiedzku” sprzętach.  

NaprawiaMY z Veolią to innowacyjny program Fundacji Veolii Polska realizowany we współpracy z Fundacją Ashoka w Polsce.  Jego celem jest rozwijanie idei zero waste i stworzenie pionierskich miejsc, które mają służyć miastom, mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Nowatorski program wzmacniania aktywności lokalnej umożliwi powstawanie kawiarenek naprawczych w Polsce. Wzorowany jest na holenderskiej formule Repair Cafe, która zdobyła uznanie na całym świecie.

Wszyscy finaliści mogą liczyć na wsparcie merytoryczne oraz spotkania z ekspertami, którzy zaprezentują najlepsze praktyki z istniejących już z sukcesem kawiarenek naprawczych w Polsce i na świecie. Pięć z inicjatyw otrzyma dodatkowo wsparcie finansowe na rozwój zaproponowanych rozwiązań. 

Organizacje, które będą pracowały nad innowacjami społecznymi na bazie Repair Cafe to:

 1. Stowarzyszenie Otwarte Drzwi „Kawiarenka Naprawcza Czerwony Rower” - Warszawa
 2. CSW Wiewiórka „Otwarta Pracownia Sióstr Rzek” - Kraków 
 3. Fundacja Autonomia i Dziewczyńskie Centrum Mocy „Dziewczyńska Kawiarenka Naprawcza” - Kraków
 4. Patchshopgirls „Rowerowe love” - Bielsko-Biała
 5. Stowarzyszenie CAL „Napraw to na Paca” - Warszawa
 6. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnych „ANMAR” „Napraw sam” - Słupca 
 7. Fundacja Bobrowe Żeremia „Szkutnia Veolia” - Chorzów 
 8. Jowita Kowalska „Miejsce z pozytywną energią nad brzegiem Łyny” - Lidzbark Warmiński 
 9. Fundacja Akcja Działa „Drugie Życie Rzeczy” - Radzyń Podlaski 
 10. Spółdzielnia Socjalna Familia „Drugie życie – stare korale jak nowe” - Tarnowskie Góry 
   
  Gratulujemy! 

  Więcej informacji o programie: www.naprawiamyzveolia.pl