Warsztaty o wodzie z pierwszoklasistami

Już po raz drugi w tym roku, uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej nr 41 w Łodzi, mieli okazję uczestniczyć w organizowanych przez nas warsztatach ekologicznych.

Tym razem tematem przewodnim warsztatów była „woda”. Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem wody na świecie i uwrażliwienie dzieci na potrzebę dbania o środowisko.
W trakcie zajęć poruszyliśmy temat znaczenia wody w przyrodzie. Dzieci zastanawiały się, co by było, gdyby na świecie zabrakło wody i jakie niebezpieczeństwa dla środowiska i ludzi niesie zanieczyszczenie wody. Wspólnie omówiliśmy sposoby na jej oszczędzanie. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że drobne czynności, wykonywane, na co dzień mają wpływ na środowisko, w którym żyjemy i przedstawili swoje propozycje na oszczędzanie wody na co dzień.
Najciekawszą częścią warsztatów był eksperyment. Dzieci pod okiem prowadzących samodzielnie wykonały mini zestaw do oczyszczania wody. Z zainteresowaniem obserwowały jak brudna woda, po przelaniu przez własnoręcznie przygotowany filtr zmienia się w czystą. To proste ćwiczenie pozwoliło dzieciom zaobserwować, że wodę można łatwo i szybko zabrudzić, lecz proces jej oczyszczenia jest znacznie trudniejszy i dłuższy. Aktywność pierwszoklasistów i sprzyjająca jej pozytywna atmosfera utwierdziły nas, iż cel warsztatów został osiągnięty.