Rusza druga edycja Programu „NaprawiaMY z Veolią”

Działasz na rzecz mieszkańców Łodzi? Szukasz pomysłów na nowe działania? Przyszłość naszej planety jest dla Ciebie ważna? Załóż kawiarenkę naprawczą! Zapraszamy do udziału w Programie „NaprawiaMY z Veolią 2.0”. Zgłoszenia można nadsyłać do 3 września.

 

 

Skąd wzięła się idea kawiarenek naprawczych?

Idea kawiarenek naprawczych narodziła się w Amsterdamie w 2008 roku. Została zainicjowana przez Martine Postma, która zorganizowała pierwszą kawiarenkę naprawczą w październiku 2009. W 2010 powstała międzynarodowa Fundacja Repair Cafes, której celem jest wsparcie lokalnych społeczności na całym świecie w tworzeniu miejsc do wspólnej naprawy.

Zgodnie z definicją podaną przez Fundację Repair Cafes, kawiarenki naprawcze (repair café) to spotkania, podczas których można naprawiać urządzenia elektryczne i mechaniczne, a także komputery, rowery, ubrania i wszelkie inne przedmioty. Spotkania te są organizowane lokalnie przez mieszkańców. Odbywają się w określonym miejscu, gdzie są dostępne narzędzia i gdzie często można skorzystać z pomocy wolontariuszy. Celem tych spotkań jest zmniejszenie ilości odpadów, ale także wymiana umiejętności i integracja społeczna.

 

Kawiarenki naprawcze w Polsce

Celem programu „NaprawiaMY z Veolią” jest rozwijanie w twórczy sposób idei kawiarenek naprawczych (repair cafe) oraz promocja idei zero waste i circular economy (gospodarki o obiegu zamkniętym). To pierwszy w Polsce program, w ramach którego przyznawane są granty na organizację kawiarenek.

Pierwsza edycja projektu zakończyła się ogromnym sukcesem. W 10. nowopowstałych Kawiarenkach Naprawczych mieszkańcy 8 polskich miast mogą bezpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy oraz otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. Różnorodność pomysłów i doświadczeń laureatów jest inspirująca. Poznajcie historie osób, które stoją za sukcesem kawiarenek NaprawiaMY z Veolią.

 

 Na podstawie doświadczeń uczestników pierwszej edycji powstał podręcznik „Zrób to sam! Stwórz kawiarenkę naprawczą w swojej społeczności”. Pokazuje on jak przejść od pomysłu do utworzenia miejsca wspólnych napraw. Zawiera także inspiracje w postaci historii kawiarenek naprawczych, które powstały w pierwszej edycji.

 

Naprawiamy z Veolią - druga edycja

Druga edycja projektu jest realizowana na terenie Łodzi. W Konkursie udział mogą wziąć koalicje, tzw. grupy inicjatywne składające się z co najmniej 3 podmiotów z terenu miasta Łodzi, a kawiarenki powinny być zlokalizowane na terenie jednego z dwóch łódzkich osiedli: Widzew lub Olechów.

Granty w wysokości 12 000 zł zostaną przyznane na wydarzenia związane z promocją idei zero waste i circular economy oraz służące uruchamianiu i wspieraniu kawiarenek naprawczych w istniejących już miejscach aktywności lokalnej i spotkań mieszkańców.

Zainteresowane organizacje zachęcamy do przesłania zgłoszenia (do pobrania tutaj) na adres [email protected] do 3 września. W zgłoszeniu należy podać skład grupy inicjatywnej oraz potencjalne miejsce organizacji kawiarenki.

Organizatorzy wybiorą 8 grup, które wezmą udział w specjalnym szkoleniu i będą mogły ubiegać się o grant, przygotowując wniosek opisujący proponowane działania.

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie (do pobrania tutaj). W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.


Program „NaprawiaMY z Veolią” został zainicjowany przez Fundację Veolia Polska, jego realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. 

https://www.kawiarenkinaprawcze.pl/

https://www.facebook.com/KawiarenkiNaprawcze/