Powrót sokoła wędrownego do Wielkopolski

Platforma dla sokoła wędrownego

W ramach projektu „Bioróżnorodność na terenie Elektrociepłowni Karolin” stworzyliśmy właściwe warunki lęgowe dla sokoła wędrownego. 

Przywrócenie rzadkich gatunków dzikich zwierząt jest istotnym działaniem dla środowiska przyrodniczego, a przestrzenie industrialne bywają nieodkrytym bogactwem bioróżnorodności. Na terenie Elektrociepłowni Karolin w Poznaniu zlokalizowano między innymi stworzenia nocne, jak nietoperze, a także gatunki średnich ptaków – jerzyki zwyczajne i pustułki. Budki lęgowe dla tych niewielkich zwierząt funkcjonują już od kilku miesięcy. W październiku tego roku na dwustumetrowym  kominie zamontowano platformę lęgową dla większego drapieżnika, sokoła wędrownego.
 

Mamy nadzieję, że ptaki skorzystają z nowej platformy, podobnie jak się to stało, np. w Warszawie, gdzie od 1998 roku corocznie para sokołów gnieździ się na Pałacu Kultury i Nauki – mówi Katarzyna Borowczyk, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska poznańskich spółek Veolii.

 

Miejsce lęgowe będzie pod stałym monitoringiem, by w odpowiednim okresie udostępnić transmisję na żywo z życia rozrodczego ptasiego drapieżnika. W akcję włączyło się Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, a platformę lęgową na poziom 40-stu metrów wnieśli alpiniści. Sokoły wędrowne występują na wszystkich kontynentach, za wyjątkiem Antarktydy. W Polsce populacja wyginęła na skutek stosowania pestycydów. Zespół Fundacji Veolia Polska, mieszkańcy Wielkopolski oraz pasjonaci, czekają na powrót tego jakże pięknego 
i wartościowego okazu.