Konkurs na kawiarenkę naprawczą w Twoim mieście

Fundacja Veolia Polska i Fundacja Ashoka Polska zapraszają do udziału w konkursie “NaprawiaMY z Veolią”, którego celem jest rozwijanie idei zero waste i powstanie pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych. Nagrodą za zaangażowanie i dobry pomysł jest kilkumiesięczny cykl szkoleniowy dla innowatorów społecznych, a także grant na sfinansowanie kawiarenki naprawczej i jej działań.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?
Zapraszamy do udziału instytucje, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne

JAK TO DZIAŁA?
Jeżeli chcesz aby kawiarenka powstała w Twoim mieście, zgłoś swój pomysł na inicjatywy, które Twoim zdaniem powinny być realizowane w takiej kawiarence.
Znajdź chętnych do angażowania się razem z Tobą. Sprawdź czy są wśród nich fachowcy.
 
Szukamy pomysłów, które połączą pokolenia, zaktywizują zarówno kobiety jak i mężczyzn, młodzież i dorosłych, osoby starsze i dzieci. Poszerzą świadomość konsumpcyjną a naprawianiu nadadzą  nowy wymiar.

Nasze społeczności lokalne produkują tony odpadów rocznie. Odpady te nie tylko stanowią niewygodny problem, ale nieodpowiednie postępowanie z nimi może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt. Gdyby wymieniane rocznie telefony komórkowe ustawić jeden na drugim utworzyłyby kolumnę 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Kolumna z telewizorów 50 razy przewyższyłaby Mount Everest. Tymczasem zużytą świetlówkę możemy wykorzystać w 90% do produkcji nowej lampy. Wiele sprzętów mogłoby nadal służyć swoim użytkownikom, gdyby wiedzieli, gdzie lub jak mogą je naprawić. W Polsce wciąż jest wiele osób, które potrafi naprawiać sprzęty. Jest też wiele osób, które chciałyby się tego nauczyć. Uważamy, że jest to ogromny potencjał, który z pożytkiem dla środowiska i dla integracji społeczności lokalnych warto uruchomić promując ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt, który proponujemy polega na wsparciu innowacji społecznych, szerzeniu idei gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście konsumpcji i relacji społecznych w miastach.
(Agata Stafiej-Bartosik – Coutry Director of Ashoka Poland)
 
Współpraca między trzema sektorami: biznesem, samorządem i organizacjami społecznymi przyświeca wszystkim naszym działaniom, jest bowiem podstawą skutecznego angażowania się mieszkańców w sprawy miasta i współtworzenia nowoczesnych rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania społeczne i ekologiczne. Nasz nowy program "NaprawiaMY z Veolią", w duchu międzysektorowej współpracy, będzie wzmacniać miejskie innowacje społeczne, szczególnie wokół idei "zero waste". Wierzymy, że dobry klimat miejski sprzyja innowacjom, dlatego w efekcie programu powstanie 5 kawiarenek naprawczych, w których mieszkańcy będą mogli za darmo naprawić uszkodzone rzeczy, czy otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. A wszystko w miłym, ciepłym kawiarnianym klimacie. 
(Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska, Dyrektor ds. CSR w Grupie Veolia)
 
Spośród zgłoszeń wybierzemy 10 najbardziej innowacyjnych projektów, które otrzymają wsparcie merytoryczne na dopracowanie pomysłów:

  • 2 dniowe szkolenie w Łodzi 25-26.06
  • 3 spotkania inspiracyjne on-line
  • wsparcie animatora Ashoki

Pięć z nich otrzyma dodatkowo wsparcie finansowe w wysokości 8 000 złotych na sfinansowanie funkcjonowania kawiarenki naprawczej.
 
Zgłoś swój pomysł  do 10.06 2019 roku na stronie:
http://www.naprawiamyzveolia.pl
 
Kontakt
http://www.naprawiamyzveolia.pl
http://ashoka-cee.org/naprawiamy/
https://www.facebook.com/Ashokawpolsce/
https://www.facebook.com/VeoliaPL/
 
W przypadku  pytań prosimy o kontakt:
 
Fundacja Veolia Polska, Anna Hincz, [email protected]
Fundacja Ashoka Polska, Marek Kaleta, [email protected]