Kawiarenki naprawcze w Łodzi już działają!

W grudniu rozpoczęły działania 4 kawiarenki naprawcze, które powstały w Łodzi w ramach Programu „NaprawiaMY z Veolią”. Mimo, że spotkania są wciąż niemożliwe, przedstawiciele koalicji organizują spotkania online, nagrywają filmy i przygotowują się do dalszych działań. Można dowiedzieć się jak zrobić domowy proszek do prania, w jaki sposób przerobić stary sweter na ciepły zestaw zimowy czy zdobyć informacje o zero waste w języku migowym. Już teraz warto śledzić wydarzenia i filmy, z których można korzystać wygodnie i bezpiecznie ze swojego domu.

 

Czym są Kawiarenki Naprawcze Veolii?

Celem programu „NaprawiaMY z Veolią” jest rozwijanie w twórczy sposób idei kawiarenek naprawczych (repair cafe) oraz promocja idei zero waste i circular economy (gospodarki o obiegu zamkniętym). To pierwszy w Polsce program, w ramach którego przyznawane są granty na organizację kawiarenek. Pierwsza edycja projektu zakończyła się ogromnym sukcesem. Powstało 10 kawiarenek naprawczych w różnych miejscach Polski.

W ramach drugiej edycji programu „NaprawiaMY z Veolią” działania w Łodzi rozpoczęły: Kawiarenka Naprawcza „Piotrkowska 17”, Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań, Sąsiedzka Re-pasja w 502 i Kawiarenka naprawcza idei zero waste.

 

Czego uczą Kawiarenki?

W kawiarence naprawczej pod nazwą Sąsiedzka „re-pasja” w 502 tematem pierwszych działań są ekologiczne zamienniki chemii domowej. Organizatorzy przygotowują materiały video, które będą prezentowane na Facebooku oraz na blogu kawiarenki. W pierwszym filmie z serii DIY – Zrób to sam, Klaudia Zamora, studentka kierunku Eko Miasto na Uniwersytecie Łódzkim, pokazuje przepis na ekologiczny proszek do prania, krok po kroku. Na podstawie materiału video każdy może przygotować taki proszek samodzielnie w domu. To rozwiązanie zmniejsza liczbę domowych odpadów i pozwala zaoszczędzić. Link do filmu

W drugim filmie można zobaczyć instrukcję przygotowania kul do prania z kasztanów – to kolejny sposób, aby ograniczyć liczbę śmieci i wykorzystać naturalne metody. Link do filmu

Liderem koalicji realizującej projekt są Widzewskie Domy Kultury (Dom Kultury "502"), a w jej skład wchodzą również Fundacja na Rzecz Edukacji i Kultury „Ei-Ka”, Wolontariusze z fundacji „Ei-Ka” oraz Seniorzy z Centrum Aktywnego Seniora.

10 grudnia na Piotrkowskiej 17 odbyło się pierwsze spotkanie online w ramach cyklu spotkań z ekspertem pt. Świąteczny recykling. Gościem spotkania była Ada Rybka, designerka i malarka, która działa w Fundacji Up-life.  

Podczas spotkania opowiadała na czym polega upcykling i jak należy projektować przedmioty z materiałów z odzysku, aby były estetyczne i zachęcały do używania. Pokazywała produkowane przez Fundację torby z bannerów reklamowych i mówiła o tym, jak są wykonane. Prezentowała inne przedmioty, które powstały z materiałów z odzysku – naszyjniki z przędzy odpadowej, kolczyki z resztek plexi, piórniki z tetrapaków i portfel z opony. Rozmawiała z uczestnikami o tym, jak ekologicznie przygotować i zapakować  świąteczne prezenty. Powstał również materiał video z instrukcją, jak z resztek różnych materiałów zrobić świąteczny bucik, który po wypełnieniu słodyczami może być świetnym prezentem upcyklingowym. Link do filmu

 

Kawiarenki są dla wszystkich

Liderem koalicji prowadzącą kawiarenkę naprawczą na Piotrkowskiej 17 jest Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych. W skład partnerstwa wchodzą: Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków, Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „ Ja-TY-My”, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. Dzięki zaangażowaniu tych organizacji działania kawiarenek naprawczych włączają osoby z różnych grup społecznych, także z niepełnosprawnościami. Bieżące informacje z działania kawiarenki, można znaleźć na jej profilu na Facebooku.

Trzecia kawiarenka, prowadzona przez Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz partnerów w pierwszym etapie działań przygotowuje filmiki opowiadające o idei zero waste w języku migowym. Osoby niesłyszące mają utrudniony dostęp do tego typu informacji, dlatego przygotowanie dedykowanych dla nich materiałów, było tak ważne. Dotychczas powstały 3 filmy. Pierwszy z nich opowiada o projekcie, a kolejne dwa wyjaśniają powiązane z zero waste zasady 5R, które należy stosować, aby ograniczać powstawania odpadów. Materiały znajdują się na Facebooku i kanale YouTube Polskiego Związku Głuchych Oddział Łódzki.

 

Kawiarenki inspirują

Kawiarenka Naprawcza w Miejscu Spotkań na zawsze również rozpoczęła od działań online, w ramach których powstaje cykl filmów. W pierwszym z nich wolontariuszka Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani, która często prowadzi warsztaty rękodzieła w Miejscu Spotkań, pokazuje ile rzeczy można zrobić z niechcianego swetra.  Jak łatwo zrobić z niego czapkę, komin i rękawiczki? Wystarczy wiedzieć gdzie wyciąć, a później w odpowiednim miejscu zszyć i powstanie piękny oraz ciepły komplet, w którym sweter otrzyma drugie życie. Dokładną instrukcję można znaleźć w filmie. A to dopiero początek cyklu filmów! Link do filmu. 

W kolejnym materiale przedstawicielka jednego z partnerów Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” mówi o recyklingu i o tym, że jesteśmy za bardzo na nim skupieni, pomijając przez to dwie ważne zasady: ograniczaj (reduce) i używaj ponownie (reuse), które mają na celu nie dopuścić do powstania odpadów. Dopiero na trzecim miejscu jest recykling, czyli ich segregacja, jeśli nie da się uniknąć wytworzenia śmieci. Link do filmu.  

W skład partnerstwa Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani wchodzą: Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła", Biuro Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi, Szymon Bujalski - dziennikarz dla klimatu, Grupa nieformalna Moje Podwórko oraz firma AkzoNobel.

O poszczególnych wydarzeniach w kawiarenkach informujemy na stronie internetowej i profilu Facebook programu.   

Program „NaprawiaMY z Veolią” został zainicjowany przez Fundację Veolia Polska, jego realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.