Integracja dzieci poprzez ruch – nowe podejście do adaptacji uchodźców

Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja – nowy program Fundacji Veolia Polska, realizowany z Fundacją V4Sport wkracza w kolejny etap. Po teorii, próbnych lekcjach, szkoleniach wdrożeniowych z zakresu korzystania z innowacyjnych materiałów edukacyjno-ruchowych przyszedł czas na praktykę – zajęcia, cykl webinarów i działania konkursowe dla szkół. W programie uczestniczy już niemal 80 placówek przedszkolnych i klas I-III w szkołach podstawowych z Warszawy.   
 

W Polsce jest obecnie kilkaset tysięcy ukraińskich uczniów i uczennic. Tymczasem liczne raporty (jak np. badanie „Razem w klasie. Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach” przeprowadzony przez Fundację Szkoła z Klasą), wskazują, że nauczyciele mają nikłe doświadczenie w edukacji globalnej - ponad 41% nauczycieli i nauczycielek nie miało wcześniej doświadczenia w pracy z dziećmi z innych krajów a tylko 1% deklaruje, że mówi po ukraińsku bardzo dobrze. W dodatku ponad połowa ankietowanych wskazuje na duże lub bardzo duże obciążenie trudnościami wynikającymi z pracy z dziećmi z Ukrainy.
 
Wsparcie polskich szkół i przedszkoli jest niezbędne. Stąd pomysł na program edukacyjny „Akademia Veolia – Zdrowie i Integracja” – bazujący na pionierskiej metodzie integracji dzieci poprzez ruch. 


Szkolenia wdrożeniowe dla nauczycieli 

Poza wsparciem w postaci innowacyjnych materiałów edukacyjno-ruchowych, nauczyciele biorący udział
w Akademii Veolia mają również możliwość udziału w szkoleniu wdrożeniowym on-line, z którego dowiadują się jak korzystać z otrzymanych narzędzi i w jaki sposób ułatwiają codzienną pracę z dziećmi. Dotychczas odbyło się już 20 takich spotkań, w których wzięło udział 60 osób, a do końca października nauczyciele mogą wybierać spośród szesnastu nowych terminów szkoleń. 


Konkurs na najlepszą relację

W połowie października ruszył konkurs dla placówek objętych programem. Ich zadaniem jest przygotowanie relacji foto-video, w której pokażą w jaki sposób korzystają z dziećmi z gotowych materiałów #AKiL, które nauczyciele mają do dyspozycji w ramach Akademii Veolia. 

Trzy najbardziej kreatywne relacje zostaną nagrodzone drobnym sprzętem sportowym o wartości 300 zł,
a dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplom udziału. Zwycięzców wybierzemy do
31 października br. 


Webinary z ekspertami zagranicznymi 

Na początku listopada rusza także kolejną inicjatywą Akademii Veolia – cyklem spotkań on-line z zakresu integracji uchodźców poprzez sport.
 
Pierwsze spotkanie odbędzie się już w środę, 2 listopada o godz. 16:00 z udziałem przedstawicieli francuskiej organizacji eksperckiej - PLAY International, która ma ponad 20-letnie doświadczenie w tej dziedzinie, zebrane
w ponad 20 krajach na całym świecie, a swoimi działaniami objęła już ponad milion uczestników. 

Webinary kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, trenerów i animatorów sportowych, którzy będą mogli wykorzystać dobre praktyki ekspertów w swojej codziennej pracy z dziećmi, ale również do przedstawicieli samorządów i wszystkich osób, które chciałaby dowiedzieć się więcej o integracji kulturowo-językowej poprzez ruch. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. 
 
Zapraszamy na profil Akademii Veolia, gdzie pojawią się szczegóły organizacyjne dotyczące webinarów: https://www.facebook.com/AkademiaVeolia.


Akademia Veolia- Zdrowie i Integracja realizowana jest przez Fundację Veolia Polska i Fundację V4Sport, przy wsparciu Biura Edukacji i Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, w partnerstwie z Veolią Energia Warszawa S.A.