Inauguracja projektu Srebrne Lisy Internetu

podczas targów Viva Seniorzy
Viva Seniorzy

W piątek 29 września, podczas Poznańskich targów “VIVA Seniorzy!” miała miejsce inauguracja projektu Srebrne Listu Internetu realizowanego przez Fundację In_Spire, a wspieranego przez Fundację Veolia Polska.

Srebrne Lisy Internetu to projekt edukacyjny, mający na celu zwiększanie dostępności technologicznej wśród najstarszych. Z badań GUS z 2021 wynika, że ponad połowa osób  w wieku 60-74 lata korzysta już z zasobów sieci i chce się rozwijać w tym kierunku. 

Seniorzy decydują się na korzystanie z Internetu z różnych powodów - poszukiwanie kontaktu z bliskimi i rodziną, poszukiwanie nowych informacji oraz nowych sposobów na nawiązaniu kontaktu z ludźmi i budowania  z nimi relacji. 

Zmienił się też znacząco sposób funkcjonowania człowieka, który wymusza także na seniorach korzystanie z narzędzi digital np. przy ustalaniu spraw urzędowych, korzystaniu z usług komunalnych, bankowych czy ogólnie załatwianiu potrzeb społecznych.

Projekt Srebrne Lisy Internetu ma zachęcić seniorów do jak najszerszego korzystania z Internetu i narzędzi, jakie on oferuje, a także m.in.:

  • zmotywować do dalszego samodzielnego już poszukiwania dalszej wiedzy i umiejętności w tym zakresie;  
  • nauczyć podstaw bezpiecznego korzystania z podstawowych form aktywności internetowej 
  • zmienić stereotypowe postrzeganie nowych technologii wśród seniorów 
  • rozwiać te obawy i ośmielić do samodzielnej nauki.
  • rozwijania znajomości aplikacji, np. bok, bankowości mobilnej czy aplikacji z zakresu dbania o swój dobrostan.

Targi VIVA Seniorzy! to najciekawsze, dwudniowe wydarzenie skierowane głównie do seniorów odbywające się na terenie Miasta Poznań. Dla zwiedzających przygotowana jest szeroka oferta ponad stu wystawców, prelekcje, warsztaty, bezpłatne badania profilaktyczne, bezpłatne konsultacje dietetyczne, prawne i medyczne a także wspaniałe występy artystyczne.

Podczas otwarcia targów wystąpili znamienici goście, m.in. Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta, Paulina Stochniałek - Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Uroczystość uświetniła pani Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.