Fundacja Veolia Polska partnerem projektu „Na tropie zwierząt warszawskich”

Warszawa to nie tylko ludzie, budynki i ulice. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, w stolicy żyje kilka tysięcy gatunków zwierząt – dzikich i udomowionych. Dzięki programowi online Muzeum Warszawy „Na tropie zwierząt warszawskich”, którego partnerem jest Fundacja Veolia Polska, możemy je poznać i dowiedzieć się, co zrobić, by w mieście żyło im się lepiej.

Miasto zwierząt

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jaką rolę pełną żyjące w Warszawie zwierzęta. Wśród nich są nasi dzicy sąsiedzi, ukochane pupile i zwierzęta pracujące. Do tych ostatnich należą chociażby pszczoły będące niezwykle ważną częścią ekosystemu stolicy. Fundacja Veolia Polska od dawna wspiera rozwój miejskiego pszczelarstwa. Pasieki Veolii znajdują się w kilku miastach w Polsce, a w 20 ulach mieszka ponad milion pszczół. Jeden z filmów w cyklu „Na tropie zwierząt warszawskich” poświęcony jest ulom na dachu siedziby Veolii, którymi opiekuje się Pszczelarium.

„Wiele z projektów realizowanych przez Fundację Veolia Polska wspiera zachowanie bioróżnorodności, która stanowi podstawę naszego życia. Zwierzęta żyjące w mieście to nie tylko pszczoły, to także ptaki – nasza aplikacja Ogród na Ptak! podpowiada, jak mądrze je dokarmiać i co zasadzić w naszej okolicy, aby ptaki chętniej tam zaglądały. Liczymy na to, że projekt, którego zostaliśmy partnerem zachęci wszystkich mieszkańców miast, aby docenili znaczenie i zadbali o swoich „sąsiadów”” – mówi prezes Fundacji Veolia Polska, Izabela Rakuć –Kochaniak.

 

Śladami zwierząt warszawskich

Program „Na tropie zwierząt warszawskich” ma na celu zwrócenie uwagi na nie-ludzkich mieszkańców stolicy. Dzięki krótkim filmom publiczność zobaczy z bliska lokalną faunę i pozna warszawską, zwierzęcą siłę roboczą: sokoły pracujące w metrze i na lotnisku, psy policyjne i przewodnicze, czy alpaki terapeutyczne. Organizatorzy oddają głos specjalistom aktywistom ekologicznym, działaczom na rzecz przyrody, badaczom i artystom, którzy porozmawiają o modzie przyjaznej zwierzętom i zabiorą głos w obronie miejskiej przyrody

Program online „Na tropie zwierząt warszawskich”, którego partnerem jest Fundacja Veolia Polska, dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Warszawy.